Markéta Lazarová

12. dubna 2017 v 18:59 | Nikys |  Dokola kolem knih
Výsledek obrázku pro markéta lazarová
Miluju oprášení starých knih. Knih, které jsem našla na půdě. Jsou po rodičích, po prarodičích. Miluju vůni knih, nových i těch starších. Tímto způsobem jsem přišla k Markétě Lazarové.
Předně musím říct, že mi chvilku trvalo, než jsem si zvykla na použitý jazyk, ale když si člověk navykne, propadne příběhu a pak se nestačí divit, že obrací poslední list.

Autor >> VLadislav Vančura
Portrét autora >> Rudolf Klimovič
Nakladatelství >> Československý spisovatel
Vydáno >> 1973
Počet stran >> 180
Série >> Slunovrat - malá řada

Neskutečně drsné, studené prostředí, až skoro syrové, což jde se středověkem ruku v ruce. Do tohoto období spadá celkem dobře i to, že loupežníci unesli dceru z vyšší vrstvy, to je všechno v pořádku. Opakované znásilňování.. no dobře, v té době to asi bylo "normální". Ale co nedokážu pochopit je to, jak může opakované znásilnění v někom vzbudit lásku? Navíc TAKOVOU lásku?
Přiznám se, že o feminismu moc nepřemýšlím... ale tohle mohl napsat jedině chlap.
Banda loupežníku unese Markétu, jeden si ji vybere a ten ji ubližuje takovým způsobem, že Markéta pak sotva chodí a přežívá.. a v ní to k němu vzbudí lásku? No pardon?! To se mi moc nezdá. Jistě, je to psané z pohledu muže, nicméně se tohle nemůže snad nikdy stát. (Ale nikdy neříkej nikdy, já vím, ale stejně!) A snad ani chlapa by tohle nemělo napadnout.
A ještě navíc to, jak to všechno nakonec dopadne!

Nevím ani, jak mám tuto knihu zhodnotit. Je to určitě zajímavý pohled na podobné situace v době středověku. Popis osob i prostředí byl pěkný, dokázala jsem si představit, jak lidé vypadají, i to skoro krvavé prostředí. Ale počínání loupežníků vůči Markétě, i ostatním ženám, dílo v mých očích hodně sráží.

Ženy nejsou věci, kde bychom bez nich byli?!
Nikys
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama