Staré pověsti české

12. dubna 2017 v 18:09 | Nikys |  Dokola kolem knih
Výsledek obrázku pro staré pověsti české ilustrace
Kdo by neznal všechny ty příběhy, nebo jejich část. Všichni jsme je četli. Byli v čítankách a jako povinná četba na základní škole. Já jsem pověsti jako povinnou četbu nikdy neměla, v čítance bylo pár úryvků, tak jsem si řekla, že konečně nastal čas, si pověsti přečíst od A do Z.
Musím říct, že jsem ty příběhy tak nějak znala.. Něco jsem si pamatovala, něco nás učili ve škole, viděla jsem i nějaká představení i animovaný 3D film. Ale zjistila jsem, že knihu jako takovou jsem nikdy předtím nečetla. O některých pověstech jsem ani nevěděla, že "existují", takže jsem ráda, že jsem se k tomu dostala.

Autor >> Alois Jirásek
První vydání >> v r. 1894
Vydáno >> 1951
Nakladateůství >> Mladá fronta

"Den za dnem, léto za létem, a nakonec smrt."

"Již si nebudete stýskati, neboť jsme našli kraj, kde zůstaneme a sídla zarazíme. Vizte, to je ta země, kterou jste hledali. Často jsem vám o ní mluvil a sliboval, že vás do ní uvedu. To je ta země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající. Na všem budete míti hojnost, a bude nám dobrou ochranou proti nepřátelům. Hle, země po vaší vůli! Jen jména nemá; rozvažte, jakým jménem by měla býti jmenována."

"Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat."

Pověsti bych zařadila už skoro mezi naší českou klasiku. Měl by to znát každý. Měl by to přečíst každý! Měla by být součástí každé knihovny - i té domácí. V té mojí soukromé knihovničce má jeden svazek Pověstí také své místo.
Fiktivní historie, která podle mě má někde nějaký nepatrný pramínek, z kterého vznikla. Ale o tom pověsti přece jsou, aby vzbuzovali v člověku dojem, že to mohlo skutečně tak být.
Takhle je to se vším... na každém šprochu, pravdy trochu.. a pokud to tak bylo i v tomto případě - to se už nikdy nedozvíme. Každý nechť si na to udělá svůj názor.
Pověsti podle mě patří k té nejzákladnější české vzdělanosti a měl by o tom mít "páru" skutečně každý. Opravdu jsem se nesetkala snad s nikým, který by neznal alespoň část, nebo jednu pověst.. nebo alespoň názvy jednotlivých pověstí.

"Tu svatý Václav na bílém koni s korouhví v ruce Čechy povede a cizozemce a všechny nepřátele Českého království ze země vyžene."
Nikys
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama