20. výročí

29. června 2017 v 19:19 | Nikys |  Napsali o...
Výsledek obrázku pro harry potter výročí
(obrázky google)

Ano, správně, jedná se o románovou ságu Harryho Pottera. Každý o tom píše, každý začíná číst znovu knihy. Příspěvky na fejsu, instáči, twitteru a všude jinde.

Ano, je hezké, že si to všichni chtějí připomenout, ale copak to musí být na každém "rohu" internetového světa? Některé stránky nakladatelství na sociálních sitích vytvořili různé soutěže a kvízy o ceny s tématikou HP, což je fajn. Do jedné soutěže jsem se zapojila, a jak je mým zvykem - opět jsem nic nevyhrála.

Ale proč musí všichni házet #hastagy s výročím HP? A přitom jsou všechny příspěvky témř identické - fanoušek oblečen do něčeho s tématikou HP, ať už kostým nebo triko, či šaty s HP obrázkem. Lidi, sakra, kde je nějaká originalita?
Neříkám, že jsou všechny příspěvky na jedno brdo, ale opravdu mě to nebaví. Když už chci něco přidat a poslat do virtuálního světa sociálních sítí, mělo by to mít kousek z mé osobnosti a být to opravdu ode mě. A ne proto, že je výročí a když přidám správné #hastagy, získám dost lajků a možná přibudou followeři... oh, come on!

A samozřejmě články. Každé internetové "noviny" a webovky různých televizních stanic vydali minimáně jeden článek o tomto výročí. Všechny tyto portály chtějí mít zajímavý, originální článek, protože přeci jdou s dobou. Přiznám se, že jsem je nečetla, tedy až na jeden, nevím, proč jsem si vybrala zrovna tenhle, zrovna téhle TV stanice, ale je to tak. A přišel mi docela zajímavý, i když vlastně skoro všechno jsem už věděla, než jsem si článek přečetla, ale i tak mě překvapil.

Udělejte si test, jak jste na tom, od Martinusu :)
http://blog.martinus.cz/2017/06/harry-potter-20-otazek-k-20-vyroci?utm_campaign=HP+kviz--customers&utm_medium=cpc&utm_source=facebook&utm_term=ROIHUNTER&utm_id=at1%2112206475Možná vám to nepřijde, ale od vydání prvního dílu oblíbené ságy Harry Potter uběhlo neuvěřitelných 20 let! Stačilo málo a první díl oblíbené série o malém čaroději vůbec nemusel vyjít. Příběh Harryho Pottera měl opravdu pohádkový osud.
Přesně před dvaceti lety malému 11letému chlapci přišel neobvyklý dopis, který ho vyzýval k nástupu na školu čar a kouzel v Bradavicích... První díl knihy Harry Potter a kámen mudrců (v originále Harry Potter and the Philosopher's Stone) vyšel 27. června 1997. Zanedlouho si příběh malého čaroděje získal řady fanoušků po celém světě. Jen do června 2011 se prodalo přes 450 miliónů výtisků. Tím se Harry Potter stal definitivně nejlépe prodávanou románovou sérií všech dob. Román brzy získal i velmi dobré přijetí u kritiků. Přesto se občas díky temnému podtónu nevyhnul kritice.

Harry Potter dospěl, stejně jako jeho čtenáři.
Pro několik generací je ale stále tím malým klukem s kulatými brýlemi, který jako chytač famfrpálového mužstva Nebelvíru sklízí jeden úspěch za druhým a po boku přátel Rona, Hermiony a Hagrida bojuje proti lordu Voldemortovi, který zabil jeho rodiče. Jeho úspěch je srovnatelný s Mirkem Dušínem, Aragornem nebo Vinnetouem.

Poslední čtyři romány dosáhly rekordu, co se týče rychlosti jejich prodeje. Knihkupectví s velkou slávou, díky nedočkavým čtenářům, otevírala své prodejny už úderem půlnoci. Zákazníci byli schopni stát několik hodin frontu, aby si mohli koupit první výtisky. Většinou byli oblečení do filmových kostýmů s typickým černým kloboukem a někteří měli i hůlky.

Harry začal během 20 let žít vlastním životem. Musel se naučit i mnoha jazykům...doposud totiž kniha vyšla v neuvěřitelných 67 překladech. Do češtiny knihu z anglického originálu přeložili Pavel a Vladimír Medkovi.

Harry Potter je jedním z nejznámější fantasy románů britské spisovatelky J. K. Rowlingové. Stačilo ale málo a první díl úspěšného románu vůbec nevyšel. Když Rowlingová v roce 1995 dopsala první díl začala postupně obcházet postupně 12 nakladatelství. Bohužel nikde neuspěla a redaktoři si rukopis ani nepřečetli.

Kvalitu a originalitu příběhu ocenilo až nakladatelství Bloomsbury ve Velké Británii, jejíž zaměstnanec a šéf odddělení pro děti a mládež Barry Cunningham dal knihu přečíst své dceři. Co se stalo potom nemá obdoby. Když dívka dočtetla první kapitolu, naléhala na svého otce, jak bude příběh pokračovat dál. A bylo rozhodnuto!

J. K. Rowlingová stvořila Harryho během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna. Ještě než a autorka v Londýně vystoupila, měla v hlavě celý hrubý koncept včetně zápletky, charakterů i postav. Následně odjela do Portugalského Porta učit angličtinu, kde se seznámila se svým budoucím manželem, se kterým má dceru. Manželství ale dlouho nevydrželo a Joane se brzy vrátila zpět do Británie. Do svého prostředí mudlů a kouzelníků tak utíkala stále častěji. Oblíbeným místem pro psaní se během tvorby prvního dílu stala jedna z kaváren v Edinburku. Jedním z důvodů údajně také bylo, aby jako matka samoživitelka ušetřila za topení. Tento důvod ale Rowlingová později popřela.

V roce 2001 vstoupil do kin 1. díl, na jehož natáčení Rowlingová sama dohlížela. O režii filmu měl zájem i Steven Spielberg. To ale Rowlingová odmítla, protože chtěla, aby byl film výhradně britský. Postupně Rowlingová přitvrdila a jednotliví hrdinové začali umírat. Ač jde o čtení pro děti a mládež mladším dětem jsou určeny možná tak první dva díly série. Další pokračování díky drsnějšímu ději už pro děti zrovna nejsou. Autorčiným záměrem bylo, aby spolu s hrdiny rostli i čtenáři. Zejména pozdější díly jsou určeny mnohem staršímu obecenstvu.

Každá kniha popisuje jeden rok v životě Harryho Pottera. Ten začíná začátkem školních prázdnin a končí souběžně se závěrem školního roku. V prvním díle je Harrymu a jeho spolužákům 11 let, v sedmém se na konci blíží k 18. narozeninám. Rowlingová se ze dne na den stala slavnou, dosáhla velkého obchodního úspěchu a stala se milionářkou.

Všech sedm románů o Harry Potterovi bylo společností Warner Bros. Pictures převedeno na filmové plátno. Poslední z dílů byl vzhledem k jeho obsáhlosti rozdělen na dvě části.
(zdroj: tv.nova.cz)

Tak se mějte, smějte a čtěte!
Nikys
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama