Analfabetka, která uměla počítat

9. července 2017 v 14:09 | Nikys |  Dokola kolem knih
Analfabetka, která uměla počítat
Stařík mě odzbrojil svým humorem a proto Analfabetka byla jasná volba!

Autor >> Jonas Jonasson
Originální název >> Analfabeten som kunde räkna
Překlad >> Luisa Robovská
Žánr >> Humoristický román
Vydána >> 2013 / 2014 v ČR
Nakladatelství >> Panteon
Počet stran >> 414

A ano, nebylo to tak dobré, jako Stařík, ale to jenom proto, že jsem od Analfabetky čekala opravdu hodně. Jinak je to samozřejmě vtipné a je hodně vidět, že je to sestra Staříka.

Jonasův styl se prostě nezapaře a to ani v tomto velice volném pokračování. Vtipné až absurdní situace jsou zábavné a zajímavý je také neuvěřitelný příběh.
Ovšem děj se vleče jak pracovní pondělí a vůbec to nemá takový spád jako Stařík. U Staříka to bylo jiné, asi to bylo i tou častou retrospektivou, ale i tak! Analfabetka mi přišla celkově taková... jako nemocniční polívka (bez chuti a bez vůně) a těch pár vtipných momentů a částí, které byly zábavné a zajímavé jako když přijde návštěva na pokoj a přinese vám pomeranč. Proto upřímně doufám, že Zabiják bude lepší a bude více jako Stařík!

Při četbě Staříka jsem obdivovala autora, jak to dokáže tak pěkně dát dohromady, vytvořit vlastně dva příběhy, jeden teď, kdy stařík utíká z oslavy svých stých narozenin a jeden tenkrát, kdy se odehrály všechny ty super neuvěřitelné věci.
Analfabetka je o proti tomu opravdu nemastná, neslaná.. a to je škoda, skoro mě to totiž odradilo od četby Zabijáka, na kterého se teprve chystám, tak doufám, že to bude zase dobré jako Stařík.

Jonas se příběh Nombeko snažil oživit zajímavým místem v Africe a příběhem o životě Nombeko, když byla dítě, což bylo popravdě skoro nejzajímavější z celé knihy. Později, když se z Nombeko stala normální holka/žena, tak už to bylo takové všední - nevím, jestli to byl záměr, nebo ne, ale rozhodně mi to nepřijde jako dobrý tah.

Také mi přijde, že je příběh zbytečně natažen - 400 stran?! Podle mě by v klidu stačilo 150 stran psáno svižně, zábavně a bylo by to čtivé.. ale toto? Prostě opravdu některé části byly vyložené nudné a nejraději bych je přeskočila, ale nedalo mi to.

V některých pasážích jsem se vyloženě ztrácela, protože podle mě, i na Jonase, nedávaly smysl.
Jsem ráda, že jsem četla první Staříka, protože kdybych četla první Analfabetku, tak bych ji snad možná ani nedočetla a ke Staříkovi bych se nedostala už vůbec. Což mě mrzí, protože jsem myslela, že to bude skvělá série, ale jedná se stále o stejný humor a situace jsou skoro stejné a absurdní.

Možná, kdyby se víc rozepsal o životě Nombeko v Africe, bylo by to lepší, ale nevím, jestli by se to podařilo zachránit.
Nikys
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama