Srpen 2017

Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky

26. srpna 2017 v 10:19 | Nikys |  Dokola kolem knih

Autor >> Ira Levin
Originální název >> Rosemary´s baby, The Stepford Wives
Překlad >> Alena Jindrová-Špilarová, Zora Wolfová
Žánr >> Světová literatura, Horor
Vydáno >> 1989
Nakladatelství >> Odeon
Edice >> GAMA - Galerie moderních autorů
Autor obálky >> Jiří Rathouský
Počet stran >> 276

*ROSEMARY MÁ DĚŤÁTKO*
Hned od začátku mne kniha upoutala, ani nevím pořádně čím. To, že se mladý manželský pár stěhuje, ona je typická hospodyňka a on začínající herec, a samozřejmě se snaží o dítě. Tak co je na tom tak zajímavého?
Už od začátku jsem tušila nějaký zvrat. O knize jsem si předem nic nezjistila, to až když jsem začala mít tušení, že se bude dít něco velkého. A to jsem vlastně zjistila, že čtu horor/thriller!
Hrozně jsem se těšila na tu hlavní akci, nakonec to bylo ještě všechno jinak, než jsem si formulovala v hlavě.
Asi tak do poloviny jsem si říkala, kde je sakra ten horor?? Pak, v jedné kapitole, v té, kde Rosemary čte knihu od Hutche, mě přepadl zvláštní pocit. Kapitolu jsem dočetla a musela jsem začít číst jinou knihu, abych si odpočinula. Ale k hororu to bylo všechno - teda pro mne - v té jedné kapitole!
To, co následovalo poté... no, to bylo neuvěřitelné! Pak jsem to přečetla už jedním dechem. A tím prvním dechem jsem vlastně přečetla tu polovinu do TÉ kapitoly.

Harry Potter a Tajemná komnata

25. srpna 2017 v 16:09 | Nikys |  Dokola kolem knih
Harry Potter a Tajemná komnata

Tenhle díl mi trval přečíst o dost déle než ten první (přesně měsíc!), ani nevím, proč tomu tak bylo. Asi tím, že v tom prvním bylo všechno ještě takové neznámé. Ne, že by v tomhle díle nebyly neznámé věci, ale už to prostředí a postavy byli.. no připadalo mi, že je znám. Možná to mě brzdilo, ale nevím.

Autor >> J.K. Rowling
Originální název >> Harry Potter and the Chamber of Secrets
Překlad >> Vladimír Medek
Žánr >> Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Nakladatelství >> Albatros
Vydáno >> 2002
Počet stran >> 301

Někdy mám pocit, že život bez Harryho Pottera byl nebyl kompletní. Ano, až tak miluju tuhle ságu. Nejsem sice žádná fanatička, ale prostě normální fanda, který miluje to všechno, co k Harrymu patří.
Někdy bych si hrozně přála, aby byla možnost chodit do, když ne Bradavic, tak podobné školy, kde by se vyučovala magie a děly se všechny tyhle super věci. Přátelé až za hrob. Nesčetná dobrodružství, ke kterým samozřejmě patří i ty průšvihy. Poznávání nových věcí, míst, tvorů, kouzel..

Druhý díl už není pouze pohádka a objevování kouzel Bradavic, poznávání kamarádů. Už se zde vyskytuje opravdové zlo (ano, i v prvním díle byl Voldemort, ale vlastně jen ke konci). Kdybych ten příběh neznala, byla bych napjatá jako struna! Ale i tak mě to bavilo, protože filmy jsou o tolik jiné, než knihy. Neříkám, že horší, ale ve filmech je toho o tolik méně - a to je škoda. I když mi je jasné, že kdyby to bylo přesně podle knižní přelohy, byly by ty filmy neskutečně dlouhé.

Pokud mám hodnotit to, jak se mi líbí... víc se mi líbil první díl. Ale o to nejdem každý má něco do sebe, a bez toho by to nešlo!

Čtěte, i vy - mudlové!
Nikys

Antikvariát podruhé

14. srpna 2017 v 19:19 | Nikys |  Dokola kolem knih
Mé druhé knihonákupní šílenství v antikvariátu proběhlo v online podobě. Já vím, není to ono. Není to vůbec ono. Člověk necítí tu omamnou vůni knih, nemůže si na knihu sáhnout, seznámit se s ní (knihomolové pochopí, ostatní jistě kroutí hlavou - co nadělám, jiná nebudu). Nicméně i tak to bylo skvělé a do tohohle online antikvariátu se jistojistě budu vracet!

~ Neuvěřitelný výběr knih! České i zahraniční. Různé žánry. Různá vydání.
~ U každé knihy je fotografie, jak kniha vypadá, popisek v jakém je stavu, cena a dostupnost. (I knihy jako nové za bezvadnou cenu! *MUST HAVE*)
~ Ultrarychlé dodání - knihy jsem měla u sebe asi třetí den od objednání!!
~ Dostala jsem záložku navíc. Krásnou záložku!
~ Knihy přišly perfektně zabalené, aby se jim po cestě ke mně nic nestalo.
~ E-shop je pěkně uspořádaný. Vždy najdete to, co hledáte!
~ Každou chvíli jsou v e-shopu novinky a různé slevy, což určitě stojí za to!

Jak je antikvariát dlouho v provozu to nevím, ale já ho objevila teprve nedávno a nechápu do teď, jak je to možné! Určitě ho někdo z Vás zná, tak mi můžete napsat zkušenosti, určitě se to bude hodit i pro ty, kteří ho neznají.
Kdybych měla básnické střevo, tak tu na tento antikvariát pěji ódy, bohužel nemám. Nebo možná bohudík!

Teď už se konečně dozvíte, o jakém online antiku mluvím - jedná se o http://www.antikvariat-bosorka.cz/
A zde jsou kousky, které jsem si objednala. Je jich 12 a cena i s dopravou byla necelých 650 korun! Neuvěřitelné!!!!

¤ Baar Jindřich Šimon - Osmačtyřicátníci
¤ Beneš Třebízský Václav - Trnová Koruna
¤ Dačický z Heslova, Mikuláš - Paměti
¤ Jirásek Alois - Bratrstvo I., Bitva u Lučence
¤ Jirásek Alois - Bratrstvo II., Mária
¤ Jirásek Alois - Bratrstvo III., Žebráci
¤ Němcová Božena - Pohorská vesnice, V zámku a podzámčí
¤ Rais Karel Václav - Pantáta Bezoušek
¤ Schulz Karel - Kámen a bolest
¤ Těsnohlídek Rudolf - Surovost z něžnosti a jiné soudničky
¤ Uher Josef - Červený květ
¤ Weiss Jan - Fantóm smíchu a jiné grotesky

Klasická otázka k závěru: Četli jste nějakou uvedenou knihu? Napište mi ;-) A pokud ne, napište taky - budu se těšit.
A mezitím.. čtěte, čtěte a čtěte!
Nikys

Bábovky

11. srpna 2017 v 15:49 | Nikys |  Dokola kolem knih
Bábovky

Ne jedním, ale dvěma dechy! Ve středu jsem číst začala a ve čtvrtek jsem dočetla!

Propletenost příběhů je neuvěřitelná. Když jsem dočetla první a začala jsem číst druhý, řekla jsem si, že to bude v pohodě. Když se do toho zamotal třetí příběh, už jsem si málem brala papír, abych si to rozkreslila. Při dalším čtení jsem zjistila, že se vlastně skvěle orientuju a žádný pavouk není potřeba!

Chtěla jsem nějakou lehčí, oddychovou četbu, a to kniha splnila.

Autor >> Radka Třeštíková
Autor obálky >> Radka Folprechtová
Žánr >> Román
Nakladatelství >> Motto (ve společnosti Albatros Media a.s.)
Vydáno >> 2016
Počet stran >> 328

Přijde mi, že příběhy jsou hodně ze života. Zkoušela jsem odhadovat, jak to nakonec bude a většinou jsem se strefila - s otci nemanželských dětí i s ukradenými penězi.
Měla jsem vždycky pocit, jako by to bylo skutečné, protože když se to neděje přímo vám, co vy víte, může se to dít třeba sousedovi, kolegyni v práci, nebo vaší sestřenici. Nejsou to žádné hollywoodské příběhy, podle mého názoru jsou to příběhy a zkušenosti a zážitky skutečných lidí.
Protože.. co si budeme povídat, randění se ženáčem? To už je dneska skoro klasika. Šmejdi? Co jiného by dávali ve zprávách. Syn je gay? Dneska už se za to lidé nestydí. Žena na mateřské neví, jak se zabavit? Manžel, přítel, milenec je lhář? Manžel podvedl manželku? K tomu nemám co dodat..
Příběhy jsem zhltla jedna dvě, protože jsem jednoduše nemohla přestat se čtením! Moje zvědavost mě nutila obracet stránky dál a dál a čekat, jak to nakonec dopadne.
Když se nad tím zamyslím, tak každá žena je vlastně bábovka. Každá žena si zažila nějaký problém, nějakou situaci, která je uvedená v knize. Ať už ji vyřešila stejně, jako hrdinky, nebo po svém, hlavní je, že je to pryč!

Skvělé na tom je, že každý příběh má svůj začátek, ale už nemá svůj konec. Konec je pouze naznačen a dozvídáme se ho vlastně až v dalších příbězích. A proto musíte číst stále dál - až do konce knihy.
Když jsem se blížila k onomu místu, kde kniha končí, hrozně jsem se těšila, jak to všechno dopadne, ale zároveň jsem byla zklamaná, že už bude brzy konec - můj klasický problém!

I když je kniha plná vtipných, skoro nemyslitelných situací, jsou to ve skutečnosti smutné příběhy - proto je to tak skutečné. Protože v životě to málokdy dopadne podle růžové představy scénáristů!

Bábovka,
Nikys

Pohádky bratří Grimmů

10. srpna 2017 v 16:59 | Nikys |  Dokola kolem knih
Související obrázek

Pamatuju si, jako by to včera, na dobu, kdy jsem byla malá a hrozně jsem si chtěla tuhle knížku přečíst, a to jsem snad ještě ani číst neuměla a rodiče, ani děda, mi knížku číst nechtěli. Prý bych se bála. Pořád jsem nechápala, čeho bych se měla bát, jsou to přece pohádky! A pak, ani to nebylo tak dlouho poté, jsem viděla jednu pohádku - Princezna husopaska - a když mi mamka řekla, že je to Grimmovská pohádka, pochopila jsem.
Knížku jsem tedy měla v polici ... v podstatě až do teď. Proč do teď? Protože jsem potřebovala knihu do výzvy (www.databazeknih.cz) od autora ze sousedního státu, a jinou jsem doma asi neměla.

Autor >> Jacob Ludwig Karl Grimm, Wilhelm Karl Grimm
Originální název >> Kinder- und Hausmärchen, gesammelt durch die Brüder Grimm
Překlad >> Marie Kornelová
Vydáno >> 1969
Nakladatelství >> Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, Praha
Žánr >> Pohádky
Ilustrace >> Trnak Jiří, Blažek Jiří
Počet stran >> 356

V této knize je spousta krásných pohádek, které všichni známe, ale známe je upravené, něco přibylo, nebo ubylo. Ale originál je jen jeden - Grimmovský! Ani jsem netušila, kolik pohádek od Grimmů vlastně znám!
Každá má něco do sebe, svoji pravdu, svůj kouzelný příběh. Každá pohádka je svým způsobem neuvěřitelně nadčasová a to je na tom nejkrásnější... i když je to přes 200 let, co bratři Grimmové vydali první sbírku pohádek, mnoho věcí se změnilo, posunulo kupředu, ale závist, zloba, zášť a pýcha jsou stále mezi námi a stále nás pokoušejí a svádějí ke špatnostem, ale je tu také pravda, láska, víra, věrnost, odhodlání, síla a spravedlnost, aby to vyvážili a zachránili nás od kotle pekelného (i když.. asi jak koho).

Jsou to velmi staré příběhy, ale velmi dobře se dají přenést do dnešní doby. Při čtení těchto pohádek jsem si často uvědomila, že se to vlastně děje pořád. Některé věci se staly mně, mým blízkým a přátelům. A pak si člověk uvědomí, co mohl udělat jinak, co se všechno mohlo stát a že to mohlo všechno dopadnout jinak. A to v pohádce nejde, tu už nikdo nezmění.
Je dobré brát si z pohádek poučení. Většinou je v nich alespoň zrnko pravdy. Maličký střípek, který byl skutečností. Vyplatí se číst pohádky a vyvarovat se chyb.

Nebudu říkat, která pohádka se mi líbila nejvíc a která nejméně. Taková není. Každá je něčím zvláštní. Některé si jsou podobné. U některých jsem se musela opravdu smát. Ale všechny nutí k zamyšlení...

Čtětě pohádky!
Nikys

V antikvariátu..

9. srpna 2017 v 19:39 | Nikys |  Dokola kolem knih
Byl to jeden z takových těch krásných dní a na naší rodné hroudě se konal dobročinný antikvariát. A to jsem si, světe, div se!, nemohla nechat ujít!

A jelikož to byl antikvariát dobročinný, cena knih nebyla dána. Ale prostě jsme si nabraly knihy nejdřív do ruky, následně do náruče, pak nám paní musela půjčit tašku a já jsem si svou hromádku nechala u ní za stolem a jela jsem dál. Jelikož s námi žádný osvalený můž nechtěl jít, musely jsme si pomoct samy! Po ukončení nájezdu na prohýbající se stoly pod knihami jsme daly peníze do boxíku a spokojeně šly domů.
Celkem jsme si pořídily asi 15 knížek a nechaly jsme tam dohromady (čti: dvě knihomolky spřízněné nejen pokrevně ale i láskou k četbě) 1500 korun. Což je krásný, protože částka šla na dárky pro děti! Ovšem my byly v sedmém nebi a to nám nikdo nezaplatí!

A že jsem si opravdu vybrala krásné kousky o tom svědčí následující seznam:

¤ Čapek Karel - První parta
¤ Klostermann Karel - Ze světa lesních samot
¤ Kunzru Hari - Impresionista
¤ London Jack - Bílý tesák
¤ Merle Robert - Malevil
¤ Mrštík Vilém - Pohádka Máje
¤ Poláček Karel - Bylo nás pět
¤ Světlá Karolína - Kříž u potoka
¤ Vančura Vladislav - Hrdelní pře anebo přísloví

Z uvedeného seznamu jsem ještě nečetla nic, což mě hrozně štve. Mám málo času na čtení a potřebovala bych ho tak 5x víc!
Například jsem vůbec neměla tušení, že Karel Čapek napsal něco jako První partu! Což je jen další plus proč chodit do antikvariátů - vždycky přijdu na něco úplně nového!

Četli jste Vy něco z mých úlovků? Dejte mi vědět ;-)
Nikys

Volání divočiny a povídky z Aljašky

8. srpna 2017 v 18:29 | Nikys |  Dokola kolem knih
Volání divočiny a povídky z Aljašky
Tato kniha je rozčleněna na sedm povídek a já ke každé mám pár slov.
Autor píše zvláštním způsobem - alespoň pro mě. Povídky jsou plné syrovosti a drsnosti severu, takhle nějak jsem si to představovala. Povídky jsou zasazeny do, když ne úplně stejných, tak alespoň navzájem si podobných míst. Vyskytují se stejné názvy měst, řek a jezer.
Navíc popis míst je tak důkladný a hluboký, že mám pocit, jako bych tam sama byla! A to se mi líbí!
Mám ještě další plus - a tím jsou ilustrace! Tak vystihující surovost a syrovost prostředí. Zimu, která proniká do každé částečky těla. Nebezpečí, které číhá na každém kroku. Dobrodružství, které hrdinové povídek zažívají!

Autor >> Jack London
Originální název >> The Call of the Wild
Překlad >> A.J. Šťastný
Ilustrace >> Josef Hochman
Žánr >> Dobrodružné, Světová literatura
Vydáno >> 1968
Nakladatelství >> Mladá fronta
Počet stran >> 177