Pohádky bratří Grimmů

10. srpna 2017 v 16:59 | Nikys |  Dokola kolem knih
Související obrázek

Pamatuju si, jako by to včera, na dobu, kdy jsem byla malá a hrozně jsem si chtěla tuhle knížku přečíst, a to jsem snad ještě ani číst neuměla a rodiče, ani děda, mi knížku číst nechtěli. Prý bych se bála. Pořád jsem nechápala, čeho bych se měla bát, jsou to přece pohádky! A pak, ani to nebylo tak dlouho poté, jsem viděla jednu pohádku - Princezna husopaska - a když mi mamka řekla, že je to Grimmovská pohádka, pochopila jsem.
Knížku jsem tedy měla v polici ... v podstatě až do teď. Proč do teď? Protože jsem potřebovala knihu do výzvy (www.databazeknih.cz) od autora ze sousedního státu, a jinou jsem doma asi neměla.

Autor >> Jacob Ludwig Karl Grimm, Wilhelm Karl Grimm
Originální název >> Kinder- und Hausmärchen, gesammelt durch die Brüder Grimm
Překlad >> Marie Kornelová
Vydáno >> 1969
Nakladatelství >> Albatros, nakladatelství pro děti a mládež, Praha
Žánr >> Pohádky
Ilustrace >> Trnak Jiří, Blažek Jiří
Počet stran >> 356

V této knize je spousta krásných pohádek, které všichni známe, ale známe je upravené, něco přibylo, nebo ubylo. Ale originál je jen jeden - Grimmovský! Ani jsem netušila, kolik pohádek od Grimmů vlastně znám!
Každá má něco do sebe, svoji pravdu, svůj kouzelný příběh. Každá pohádka je svým způsobem neuvěřitelně nadčasová a to je na tom nejkrásnější... i když je to přes 200 let, co bratři Grimmové vydali první sbírku pohádek, mnoho věcí se změnilo, posunulo kupředu, ale závist, zloba, zášť a pýcha jsou stále mezi námi a stále nás pokoušejí a svádějí ke špatnostem, ale je tu také pravda, láska, víra, věrnost, odhodlání, síla a spravedlnost, aby to vyvážili a zachránili nás od kotle pekelného (i když.. asi jak koho).

Jsou to velmi staré příběhy, ale velmi dobře se dají přenést do dnešní doby. Při čtení těchto pohádek jsem si často uvědomila, že se to vlastně děje pořád. Některé věci se staly mně, mým blízkým a přátelům. A pak si člověk uvědomí, co mohl udělat jinak, co se všechno mohlo stát a že to mohlo všechno dopadnout jinak. A to v pohádce nejde, tu už nikdo nezmění.
Je dobré brát si z pohádek poučení. Většinou je v nich alespoň zrnko pravdy. Maličký střípek, který byl skutečností. Vyplatí se číst pohádky a vyvarovat se chyb.

Nebudu říkat, která pohádka se mi líbila nejvíc a která nejméně. Taková není. Každá je něčím zvláštní. Některé si jsou podobné. U některých jsem se musela opravdu smát. Ale všechny nutí k zamyšlení...

Čtětě pohádky!
Nikys
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Crystal Crystal | Web | 14. srpna 2017 v 15:33 | Reagovat

Zbožňujem rozprávky, a na rozprávky bratov Grimmov sa chystám už dlhšiu dobu, ale v anglickej verzii :-) (a vďaka za prijemnú navštevu môjho blogu)

2 Nikys Nikys | E-mail | Web | 15. srpna 2017 v 8:18 | Reagovat

[1]: Knížku v angličtině jsem snad nikdy nečetla a hrozně moc se do toho chci taky pustit, jen nevím, čím začít..
Bylo mi potěšením, tvůj blog je super :-)
Díky za tvou návštěvu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama