31.8. 2017 - Den nepřečtených knih: Hrdelní pře anebo přísloví

4. září 2017 v 16:49 | Nikys |  Dokola kolem knih
Výsledek obrázku pro hrdelní pře anebo přísloví

S touhle knihou, ač tenkou, jsem měla celkem problém. Proto jsem se rozhodla, že přijmu výzvu od Martinus.cz a dočtu ji v rámci #DNK2017 ... A dávám ji sem až teď proto, že jsem stále nemocná a v den přečtení jsem nebyla schopná ničeho.

Autor >> Vladislav Vančura
Ilustrace >> Adolf Born
Předmluva >> Jiří Opelík
Nakladatelství >> Odeon
Žánr >> Humorná próza
Počet stran >> 192
Vydáno >> 1979 (vydání třetí)
Kapitoly >> 11 (+ nultá anebo předmluva)

Kniha jako taková není vůbec špatná. Obsahuje krásné ilustrace od pana Borna, které k tomu naprosto sedí. Ale vrcholem knihy je naše úžasná čeština, která prostě k panu Vančurovi neodmyslitelně patří. Opět zde užívá archaická slova ve spojitosti s lidovou mluvou. Nechybí ani dlouhá souvětí - kde jsem si v některých případech musela souvětí přečíst znovu, protože jsem se v nich jednoduše ztratila. To je celé kouzlo pana Vančury.

Děj mi zpočátku nebyl vůbec zřejmý - opět má zde hlavní místo autor, který ke všemu vyjadřuje své pocity, myšlenky a názory. Také mluví ke čtenáři, což jsem poznala i u Markéty Lazarové (nebo i například u Kubuly a Kuby Kubikuly) a také v jiných dílech - například ve filmovém zpracování Rozmarného léta (knižní předlohu jsem totiž nečetla).

Kniha je rozčleněna na kapitoly, což osobně nemám moc ráda, když na sebe kapitoly přímo nenavazují, ale u téhle knihy je to jiné. Jednotlivé kapitoly na sebe na první pohled vůbec nenavazují, ale opak je pravdou.

Hrdelní pře se mi četly chvílemi dobře a lehce a chvílemi jsem si připadala úplně ztracená. Zřejmě je to tím, že je tam velké množství přísloví a různých přirovnání, na což prostě nejsem zvyklá.
Je to vlastně humorná kniha, s krásnou klasickou češtinou, kterou miluju.

Není to zrovna lehká četba, musí se nad tím hodně přemýšlet a nesmí se ztratit nit, protože, ani ne tak děj, ale myšlenkové pochody autora jsou rychlé a obsáhlé. Často jsem si říkala, jestli se stále jedná o příběh anebo už od myšlenky autora. Ale stačí se vrátit o kousek výš a hned je jasno.

Doporučuji si přečíst, protože tak krásný jazyk český se málokde vidí.
Nikys
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama