Říjen 2017

Velká změna a přesun!!!

28. října 2017 v 19:59 | Nikys |  Úvodník
Moji milí náštěvníci a čtenáři,

v první řadě Vám chci poděkovat za podporu, návštěvy a komentáře. Bez Vás by to nešlo a nemělo by to smysl.
V druhé řadě chci říct, že se musím přesunout úplně jinam, protože prostředí blog.cz mi už nevyhovuje, ale doufám, že na mne nezavřete a přijdete se podívat. Byla bych Vám nesmírně vděčná!

Zatím teprve rozjíždím nové stránky, ale přesunu si tam všechny svoje články, které mám tady na blogu a bude to v podstatě stejné, protože i název mám stejný, aby se to nepletlo!

Jak jsem říkala, jsem úplně na začátku, a tak jsem ráda, že jsem si vybrala nějaký design, který by mi vyhovoval a tak nějak jsem si to upravila k obrazu svému. Ale budu ráda, když se přijdete kouknout a hlavně.. když se pak vrátíte!

Teď teda sídlím na této adrese: http://www.booklovernikys.estranky.cz/ tak přijďte!
A jelikož je to můj nový začátek, tak budu ráda za každý tip, připomínku, radu.. i kritiku. Časem to samozřejmě vypracuju, snad, k mé představě dokonalosti, ale zatím se seznamuju, objevuju a zkouším, tak mějte trpělivost!

Velké díííky Vám všem!
Nikys Booklover

P.S. Nezapomínejte číst!

19. září 2016 - Je 100% upřímnost zabiják?

28. října 2017 v 19:35 | Nikys |  Pohádka života
Známe to asi téměř všichni. Firemní večírek, spousta veselení, zábavy, alkoholu, člověk se lépe odváže a získá i nikdy nenabytou kuráž k dlouho plánovanému činu.
Ovšem když kolega z práce políbí svou dlouhodobě zadanou kolegyni, není to tak úplně v pořádku! Zvlášť když jsou při tomto odhaleni - díky tomu inkriminovaný čin neměl dlouhého trvání, ale přesto se stal!

Poklady pěti kontinentů

26. října 2017 v 18:19 | Nikys |  Dokola kolem knih
Poklady pěti kontinentů

Autor >> kolektiv autorů
Originální název >> trésors de la terre, joyaux de I
Překlad >> Mariana Pauliniová, Mária Gálová
Vydáno >> 2008
Nakladatelství >> Reader's Digest Výběr (ČR)
Počet stan >> 368

Poslední dobou jsem se zaměřila na encyklopedie a různé naučné knihy. Nevím proč, mám prostě takovou náladu. A dospěla jsem k názoru, že je to skvělé.. Je skvělé si odpočinout od smyšlených, na pravdě možná založených, příbězích a věnovat se chvíli něčemu skutečnému. Něčemu, co na světě existuje.
Tahle kniha mne okouzlila! Je tam kupa krásných fotografií, které dávají pocit, že jsem tam byla! Navíc, text je jednoduše napsán, je stručný, ale zároveň je v něm obsaženo vše důležité. Prostě je to úžasná kniha o úžasných místech naší planety.

Některá místa jsem znala, o některých jsem věděla a s některými jsem se seznámila až v této knize. Poklady pěti kontinentů ve mě probudili touhu procestovat svět! Při čtení jsem měla krásný pocit, který s dočtením zmizel, když jsem si uvědomila, že těch mých pár šupů mě na tato kouzelná a magická místa nedostanou. Ovšem kdyby se dalo vydělávat čtením knih, tak tu práci hned beru!

Některá místa jsou opředena tajemstvím z dávné minulosti, velkolepá místa až berou dech a zaniklé kultury vzbuzují respekt a probouzí zvědavost, jak to vlastně bylo.

Pohorská vesnice / V zámku a podzámčí

23. října 2017 v 17:59 | Nikys |  Dokola kolem knih
Pohorská vesnice / V zámku a v podzámčí

Autor >> Božena Němcová
Vydáno >> 1981
Žánr >> Román
Nakladatelství >> Československý spisovatel
Počet stran >> 302

Pohorskou vesnici jsem četla už dřív, takže si o tom můžete přečíst tady. Jedná se o ilustrované vydání z úplně jiné řady. Ilustrace tomu vždy dodají to něco navíc!

V zámku a podzámčí
Už z názvu je jasné, že se bude hlavně jednat o rozdílnost lidí žijících na zámku a lidí, kteří jsou v podstatě poddaní.
Na začátku se seznamujeme s tím, jak vlastně šlechta přišla ke svému panství. Rodina, kolem které se odehrává hlavní linka, Skočdopolova přijde k panství a titulu tak, že pan Skočdopole si vše koupí. Jeho žena však není spokojena ani s tím, a musí mít nové jméno, tak si ho jednoduše pořídí.
Kolem paní se motá také komorná Sára, vypočítavá duše, které jde o vidinu vlastního blaha, a Klárka, dcera klíčnice, která je opakem Sáry.
Pak je tu Vojtěch, který se nakonec stane opatrovatelem psíka Joli, když hned ze začátku přijde o svou rodinu a pod ochranná křídla si ho vezme nejprve krejčí Sýkora a následně se dostane do zámku.
Mezi chudinou se šíří cholera a samozřejmě se dostane i do zámku.
Ke konci příběhu paní zaslechne, jaké má Sára plány a nechá ji z domu vyhodit. Pak odjíždí do Itálie, aby se zotavila. A jelikož si oblíbila Vojtěcha, nechává mu doma peníze, aby se chlapec stal lékařem, jak si přál.

Nejprve se mi kniha zdála smutná a krutá, ale takový ten život prostě byl. Krutý a nespravedlivý. Ale nakonec vše dobře dopadne. I když mi celou dobu bylo líto Vojtěcha.

Tento příběh není tolik bohatý na popis míst a osob, jak jsem u paní Němcové zvyklá, ale i tak je to moc pěkné čtení. Styl je pro autorku klasický, na ten jsem zvyklá, přeci jen jsem už něco přečetla. Ale na druhou stranu... není to příběh, ke kterému bych se třeba někdy vrátila. To už mi opravdu přišla lepší Pohorská vesnice, například.

Každopádně čtěte dál a dál!
Nikys

17. září 2015 - Přátelství mezi ♂ a ♀

21. října 2017 v 19:35 | Nikys |  Pohádka života
Co si o tom lidé myslí?
Jak na to reagují protějšky hlavním protagonistů přátelského vztahu?
Do jakého bodu se ještě jedná o přátelství?

Známe to všichni (minimálně z toho množství amerických filmů)... kluk a holka jsou nejlepšími kamarády od mateřské školy, projdou spolu základní školou, nevydařenými láskami toho druhého, podporují se.. a nakonec se jeden zamiluje do toho druhého. Chvíli o tom spolu diskutují, že to nejde, že toho spolu spoustu zažili jako přátelé a čím víc důvodů nacházejí, tím víc je jim to jasné....a je z toho láska až .. kdoví kam.

15 otázek otázek o knihách aneb Harry Potter nebo Twilight sága

16. října 2017 v 19:59 | Nikys |  Úvodník
Tenhle #tag mám z blogu od Táničky, kde mě tzv. otagovala (do teď jsem nevěděla, že v tomto blogovém světě se něco takového dělá). Takže jsem se rozhodla, že:
1) těch 15 otázek tady zodpovím
2) nikoho dalšího neoznačím /neotaguji/ .. nevím koho a tak doufám, že se nikdo nebude zlobit.
Pokud tedy budete chtít, dejte si tenhle "tag" na Váš blog a vyplňte otázky :) A já jdu na to.

1) Dělá se ti špatně v autě, když čteš?
Ne, můžu číst v autě, autobuse, ve vlaku, v metru, v letadle... jediné místo, kde se mi dělá špatně, je loď.. a tam jsem opravdu číst nezkoušela, protože mi bylo špatně už jen z toho, že jsem tam byla.

2) Který z autorů má pro tebe originální styl a proč?
Jako první mne napadl Ira Levin, ale pak jsem si vzpomněla na Louisu May Alcott, která napsala Malé ženy. Protože styl jejího psaní je jedinečný a velmi se liší od ostatních autorů hlavně tím, jak používá přímou a nepřímou řeč.

3) Série Harry Pottra x Twilight? Sepiš tři body, které odhalují tvou odpověď.
Nesnáším Bellu!
Edward je mi velmi nesympatický!!
Miluju Vězně z Azkabanu!!!

5) O které knize sis myslela, že je skvělá, ale potom jsi zjistila, že tak to není?
Prázdné místo (zároveň je to jedna ze dvou knih, které jsem nikdy nedočetla!) - ze začátku se mi zdálo, že je to taková oddychovka, prostě nic moc. Nezamiluju se do ní, ale ani mne neurazí. Ale když se tohle lážo-plážo NIC nezměnilo ani do poloviny, knihu jsem odložila a už se k ní nikdy nevrátila. Bylo to velké zklamání od J.K.R.

6) Kdy ses do čtení knih zamilovala?
Přesně si to nepamatuju, podle mě je to tak...22 let, kdy mi děda přečetl první knihu (a já si to pamatuju) a od té doby miluju knihy a čtení.

7) Jak jsi na tom byla s literaturou ve škole?
Výborně.

8) Pokud bys k narozeninám dostala knihu, kterou jsi už četla, co bys dělala?
Pokud bych doma měla dvě stejné knihy, jednu bych někomu darovala. Pokud by ta kniha byla jiného vydání, reedice, nechala bych si ji.

9) Čteš na nějakém specifickém místě?
Čtu kdekoli.

10) Zakládáš do knih záložku nebo kus papíru?
U mě vedou záložky!

11) Můžeš v knize skončit kdekoliv nebo na určité kapitole?
Buď dočtením kapitoly a založím si knihu na začátku nové, nebo na začátku stránky. Ovšem předešlá stránka musí končit dokončenou větou!

12) Jíš nebo piješ při čtení?
Ano a ano.

13) Dokážeš při čtení něco poslouchat?
Hudbu? Ano.
Televizi / film? Ne.
Když někdo něco říká? Nevnímám.

14) Dokážeš přeskakovat stránky?
NE!

15) Jak hledáš knihy které budeš číst?
Na instagramu čerpám inspiraci od mých oblíbených knihomolek.
Když procházím knihkupectví nebo antikvariáty.
Na doporučení mých známých.
Na databazeknih.cz - kde jsou novinky.
Od některých bookblogerek, které mají stejný vkus na knihy jako já.

Tak tady to máte a Vy čtěte, co to jde!
Nikys

25. června 2015 - "Holčičí holky"

14. října 2017 v 19:39 | Nikys |  Pohádka života
Předem chci upozornit, že tímto článkem nenarážím na nikoho konkrétního. Nejde o žádný urážlivý článek, který má za úkol nějak poškodit kohokoli. Není to ani návod, jak se chovat či nechovat vůči mužům a všem okolo. Je to prostě jenom moje úvaha.
Divný název, vím o tom, ale přesně vyjadřuje to, o čem chci psát. Včera jsem o tom přemýšlela docela dlouhou dobu. Celkově, za posledních pár měsíců se k této úvaze tak nějak dostanu. Nevím přesně proč. Tak jsem se rozhodla, že se z toho vypíšu. To je asi jediná možnost, jak se tím přestat zabývat. Nebo ne?
Jde mi o chování, způsoby, vyjadřování, možná i oblékání a spoustu dalších věcí, které jsou pro takové ty (nechci nikoho urazit, nebo se ho dotknout) >typické< holky. Sama sebe jsem nikdy nepovažovala za klasický typ holky/slečny/dívky/ženy (jak chcete).
Mám v hlavě pár bodů, které chci zdůraznit, snad se mi to povede, tak jak si myslím.

Malé ženy

9. října 2017 v 18:19 | Nikys |  Dokola kolem knih
Malé ženy

Autor >> Louisa May Alcott
Originální název >> Little women
Překlad >> Eva Jelínková
Ilustrace >> Josef Liesler
Žánr >> Román, Světová literatura
Série >> Malé ženy (1)
Edice >> Veronika
Vydáno >> 1974
Nakladatelství >> Albatros
Počet stran >> 257

Docela nedávno jsem četla Bylo nás pět a tato kniha mi přišla jako americká alternativa na pět chlapců, kteří zažívají svá dobrodružství. Musím říct, že toto přirovnání se mi velmi líbí a dávala jsem mu za pravdu po celou dobu, kdy jsem knihu četla.

Příběh se odehrává vlastně během jednoho roku (plus mínus). Hlavními hrdinkami jsou čtyři sestry (malé ženy), které mají tatínka ve válce a žijí jenom s maminkou. Sestry jsou tedy čtyři, nejstarší je 17 a nejmladší, co si pamatuju, 12-13. Což není takový rozdíl. Každá je něčím jiná, svá, zvláštní a zajímavá a zároveň si jsou podobné.
Žijí si vlastně docela pěkně, poklidně. Sem tam zažíjí nějaké dobrodružství. Později jim jejich poklidný život dost zkomplikují dvě nemoci.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

6. října 2017 v 14:59 | Nikys |  Dokola kolem knih
Výsledek obrázku pro harry potter a vězeň z azkabanu kniha

Autor >> Joanne K. Rowling
Překlad >> Pavel Medek
Originální název >> Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Žánr >> Fantasy, pro děti
Vydáno >> 2004
Nakladatelství >> Albatros
Počet stran >> 394
Ilustrace >> Mary GrandPré

Filmové zpracování třetího dílu je moje neojblíbenější.
Třetí kniha.. je také vynikající, ale pořád mi přijde nejlepší ten první díl.

Samozřejmě, je hodně hloupé hodnotit každý díl zvlášť, protože celou tuhle sérii jednoduše miluju a zbožňuju! Opět se tu ale nevyhnu mírnému srování s filmem.
Ve filmu je toho o tolik méně! A to je velká škoda. V knize je všechno pěkně vysvětleno tak, že to do sebe všechno krásně zapadá. Není prostor pro otázky. Za to ve filmu.. tam mi, zvlášť po přečtení!!, přijde, že je tam spousta děr.

Říkám to pořád, kniha je kniha. Ale zase je pravda, že všechny důležité věci ve filmu jsou, takže je to spíš jen takový doplněk ke knize. A kdyby měl být film skutečně úplně přesně dle předlohy, byl by asi neskutečně dlouhý. A to by nebylo tak úplně ono. V knize je fajn, když je vše vysvětleno a popsáno do podrobna, ale ve filmu to zas tak podstatné není. Tam vidíme okolí, jak se postavy tváří atd.

Nejvíc se mi líbí na této knize to, jak je tam do podrobna popsán případ Siriuse Blacka.
Co víc říct.. série s Harrym je prostě dokonalá a já to miluju a jdu číst další díl! Jen doufám, že mi to nebude trvat tak dlouho! (No jo, čtu do toho ještě další knihy, tak se není čemu divit, já vím. - Ale prostě nemůžu číct jenom jednu knihu. Ne vždy je ta správná nálada.)

Tak čtěte a mějte to rádi!
Nikys